Rozwód nierzadko postrzegany jest jako jedno z trudniejszych doświadczeń w życiu – nie tylko ze względu na konieczność uczestnictwa w skomplikowanym postępowaniu rozwodowym, ale też z uwagi na towarzyszące mu emocje. Często rozwodzący się małżonkowie popełniają błędy, które mogą wpływać na przebieg postępowania, a których – przy odpowiednim przygotowaniu – można dość łatwo uniknąć. Dowiedz się, czego nie robić podczas rozwodu.
Czego nie robić w trakcie rozwodu?
Postępowanie rozwodowe w każdym przypadku wiąże się z wieloma emocjami – nawet wtedy, kiedy jest to rozwód bez orzekania o winie (za porozumieniem stron), a partnerzy pozostają w dobrych stosunkach. Rozwód wiąże się bowiem z wieloma poważnymi zmianami w życiu, a sama konieczność uczestnictwa w rozprawie sądowej jest niezwykle stresująca. Wszystko to sprawia, że podczas sprawy rozwodowej łatwo o nieprzemyślane decyzje i błędy, które mogą mieć bardzo poważne konsekwencje.
W wielu przypadkach błędy popełniane w trakcie postępowania rozwodowego mogą wpływać nie tylko na samo orzeczenie sądu, ale też na dalsze życie rozwodzących się małżonków. Sąd bierze pod uwagę wiele różnorodnych kwestii, szczególnie jeśli dokonuje ustaleń związanych z podziałem majątku, opieką nad dziećmi czy alimentami.
Stosuj się do postanowień w przedmiocie zabezpieczenia
Zabezpieczenia roszczenia może zażądać każda ze stron postępowania. W sprawach rozwodowych bardzo często sąd w pierwszej kolejności – jeszcze przed wyrokiem kończącym postępowanie – wydaje postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia np. kontaktów z dziećmi, alimentów itp. Postanowienie takie obowiązuje od momentu wydania aż do jego zmiany lub końcowego rozstrzygnięcia w sprawie. Nawet jeżeli nie zgadzasz się z treścią wydanego postanowienia, to warto się do niego stosować – tym bardziej że w toku postępowania można wnosić o zmianę wydanego postanowienia w przedmiocie zabezpieczenia. Na wydane postanowienie o zabezpieczeniu przysługuje zażalenie.
Bardzo ważne jest, aby wszystkie obowiązki wynikające z zabezpieczenia roszczenia regulować terminowo, ponieważ może wpłynąć to na inne aspekty postępowania rozwodowego. O wszelkich wątpliwościach związanych z zabezpieczeniem roszczeń możesz porozmawiać ze swoim prawnikiem – szczególnie jeśli rozważasz skorzystanie z takiej możliwości, ponieważ wniosek tego typu warto złożyć jak najszybciej.
Nie ignoruj wezwań sądowych
Kolejna ważna kwestia dotyczy tego, że w żadnych okolicznościach nie należy ignorować wezwań sądowych, które związane są z toczącym się postępowaniem rozwodowym. Niektórzy wychodzą z mylnego założenia, że niestawienie się na sali sądowej uniemożliwi prowadzenie sprawy. W rzeczywistości jednak może się to obrócić przeciwko stronie unikającej wizyty w sądzie, ponieważ nie ma ona możliwości, aby przedstawić swoje stanowisko i argumenty w sprawie.
Jednocześnie należy mieć świadomość, że otrzymanie wezwania sądowego oznacza, że dana osoba ma obowiązek stawienia się w danym terminie w sądzie. Okolicznością usprawiedliwiającą brak stawiennictwa w sądzie może być poważna choroba czy wypadek – w innym przypadku osobie, która wbrew wezwaniu nie stawi się przed sądem, mogą grozić poważne sankcje, jak nałożenie kary grzywny lub przymusowe doprowadzenie.
Nie rozpoczynaj nowego związku w trakcie rozwodu
Nie da się ukryć, że w wielu przypadkach rozkład pożycia małżeńskiego rozpoczyna się na długo przed złożeniem pozwu rozwodowego. Trudna sytuacja może skłaniać do nawiązywania nowych relacji. To samo dotyczy etapu samego rozwodu, który – w niektórych przypadkach – może potrwać nawet kilka lat. Kwestię tego, ile trwa rozwód, również warto przedyskutować ze swoim prawnikiem. Niektóre działania mogą bowiem wpłynąć na usprawnienie postępowania.
Oczywiście nie wszystko da się zaplanować. Jeśli jednak istnieje taka możliwość, z poszukiwaniem nowego partnera warto zaczekać do zakończenia postępowania rozwodowego. Nowy związek może stawiać Cię w niekorzystnym świetle, szczególnie jeśli chcesz starać się o opiekę nad dziećmi czy o wysokie alimenty. Co więcej, w przypadku rozwodu z orzekaniem o winie możesz ubiegać się o alimenty na siebie – będą one wypłacane przez byłego małżonka. Świadczenie to jednak przysługuje tylko do momentu, w którym formalnie zawrzesz nowy związek małżeński.
Nie rezygnuj z pomocy adwokata lub radcy prawnego
Nie bez powodu coraz więcej osób planujących rozwód decyduje się na skorzystanie z pomocy prawnej. Co istotne, dotyczy to również rozwodów bez orzekania o winie (za porozumieniem stron). Adwokat lub radca prawny zapewni Ci wsparcie nie tylko na etapie dopełniania formalności i formułowania pozwu rozwodowego, ale też będzie reprezentował Cię na sali sądowej i pomoże przygotować się do odpowiedzi na pytania na rozwodzie z orzekaniem o winie.
Postaraj się znaleźć zaufanego prawnika już na etapie podejmowania decyzji o rozwodzie. Doświadczony adwokat lub radca prawny pomoże Ci w wyborze najlepszej formy rozwodu, a także w zaplanowaniu całej strategii. Pamiętaj, że rozwód łączy się między innymi z podziałem majątku wspólnego czy ustaleniami związanymi z opieką nad dziećmi, a skorzystanie z profesjonalnego wsparcia zwiększy Twoje szanse na korzystne orzeczenie sądu.
Unikaj działania pod wpływem emocji
Rozwód niemal zawsze wiąże się z silnymi emocjami. Często są one negatywne – szczególnie wtedy, kiedy rozpad związku spowodowany jest zdradą czy przemocą fizyczną. Należy jednak wystrzegać się działania pod wpływem emocji, ponieważ może to prowadzić do popełnienia licznych błędów – zwłaszcza w sądzie.
Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z emocjami w trakcie swojej sprawy rozwodowej, możesz skorzystać ze wsparcia prawnika, który będzie Cię reprezentował. Dobrym rozwiązaniem może być również konsultacja z psychologiem, który pomoże Ci w przepracowaniu problemu. A może zdecydujesz się na spotkania z grupą wsparcia, gdzie poznasz osoby w takiej samej sytuacji? Możliwości jest wiele i z pewnością warto z nich skorzystać – tym bardziej że rozwód jest bardzo trudnym doświadczeniem i nie trzeba radzić sobie z nim w pojedynkę.
Nie angażuj dzieci w konflikt pomiędzy Tobą a partnerem
Rozwód jest bardzo trudnym doświadczeniem – nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla dzieci. Kiedy więc zapadnie decyzja o zakończeniu małżeństwa, w pierwszej kolejności warto zastanowić się nad tym, aby nadchodzące zmiany były dla nich jak najmniej dotkliwe. Szczera rozmowa, zapewnienie o miłości i wsparciu obojga rodziców, pomoc psychologiczna na każdym etapie rozwodu – wszystko to może sprawić, że dzieci łatwiej poradzą sobie z rozstaniem rodziców.
Niestety, wiele osób popełnia w tym przypadku poważne błędy. Mowa tu o wciąganiu dzieci w konflikt, a nawet o nastawianiu ich przeciwko drugiemu rodzicowi. Takie działanie może powodować u dzieci bardzo duże szkody emocjonalne. Stracą one poczucie bezpieczeństwa i zaczną mieć wątpliwości związane z tym, któremu rodzicowi należy ufać.
To samo dotyczy utrudniania dzieciom kontaktów z drugim rodzicem czy uniemożliwiania małżonkowi kontaktowania się z dziećmi. Choć czasem trudno jest powstrzymać się przed takim działaniem, należy kierować się przede wszystkim dobrem dzieci. Ponadto fakt pojawienia się tego typu zachowań może zostać podniesiony przez drugą stronę w trakcie postępowania, a to z pewnością nie będzie dobrze postrzegane przez sąd.
Innym, często popełnianym błędem, jest wyprowadzanie się z domu bez dzieci. Takie zachowanie interpretowane jest przez sąd w sposób negatywny i może zmniejszyć Twoje szanse na uzyskanie korzystnego orzeczenia w zakresie opieki nad dziećmi i kontaktów z nimi. Nie warto więc kierować się emocjami, ponieważ wyprowadzka bez dzieci prawdopodobnie będzie miała wiele przykrych konsekwencji, a co najważniejsze – bardzo negatywnie odbije się na samych dzieciach.
Najczęściej zadawane pytania o błędy podczas rozwodu
Postępowanie rozwodowe bywa bardzo skomplikowane, w związku z czym strony często mają wiele pytań związanych z rozwodem. Mogą one dotyczyć nie tylko błędów popełnianych w trakcie samej sprawy rozwodowej, ale też ich konsekwencji. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane w tym kontekście pytania.
Jakie są najczęstsze błędy popełniane w trakcie rozwodu?
Wśród najczęściej popełnianych błędów w trakcie rozwodu wymienić można między innymi rezygnację z pomocy prawnej, utrudnianie drugiemu rodzicowi kontaktów z dzieckiem, negatywne lub wrogie nastawianie dziecka do drugiego rodzica, ukrywanie majątku, ignorowanie wezwań sądowych lub niestosowanie się do postanowień sądu wydanych w trybie zabezpieczenia.
Jakie mogą być konsekwencje błędów podczas rozwodu?
Czasem nawet z pozoru błahe decyzje mogą nieść ze sobą poważne konsekwencje. Niekiedy są one widoczne dopiero w momencie, kiedy sąd podejmuje decyzje dotyczące samych małżonków czy ich dzieci. Mowa tu między innymi o niesatysfakcjonującym podziale opieki nad dziećmi, niskich alimentach czy niekorzystnym podziale majątku wspólnego. W skrajnych przypadkach sąd może nie podjąć decyzji o zakończeniu małżeństwa. To, kiedy sąd może nie dać rozwodu, warto przedyskutować wcześniej z prawnikiem.
Co zrobić, by uniknąć błędów podczas sprawy rozwodowej?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie błędów popełnionych w trakcie rozwodu jest skorzystanie z pomocy prawnej. Można zdecydować się na nią na każdym etapie procesu rozwodowego, jednak najlepiej skonsultować się z prawnikiem jeszcze przed złożeniem pozwu. Już na samym początku adwokat lub radca prawny wyjaśni wszystkie zawiłości związane z rozwodem i pomoże w przygotowaniu strategii, które pozwoli na uzyskanie korzystnego orzeczenia w sądzie.
W trakcie postępowania rozwodowego bardzo łatwo popełnić błąd. Czasem jedna pochopna decyzja może mieć negatywne, długotrwałe konsekwencje. Warto więc zadbać o to, aby wszystkie działania – nie tylko te, które są bezpośrednio związane z rozwodem – były dobrze przemyślane. Choć rozwód w Warszawie może potrwać kilkanaście miesięcy, a nawet dłużej, warto wiedzieć, jakie są najczęstsze błędy i jak ich unikać. Wyrok rozwodowy będzie bowiem miał kluczowe znaczenie dla dalszej sytuacji Twojej i Twoich bliskich.