W razie zasądzenia alimentów na rzecz dziecka, rodzic może wnosić o zwolnienie go z tego obowiązku, jeżeli wykaże, że dziecko ma możliwości majątkowe bądź zarobkowe by utrzymać się samodzielnie. Osiągnięcie więc przez dziecko pełnoletności nie zawsze musi być jednoznaczne z końcem obowiązku alimentacyjnego.
Zwolnienie z płacenia alimentów – kiedy może mieć miejsce?
Zwolnienie z płacenia alimentów bądź ich znaczące zmniejszenie następuje najczęściej w momencie takim jak:
- zmiana sytuacji finansowej osoby, na którą nałożony został obowiązek alimentacyjny – na przykład wtedy, kiedy następuje nagły wzrost jej usprawiedliwionych wydatków (np. przychodzi na świat się kolejne dziecko) bądź traci źródło dochodu (np. na skutek zdarzenia losowego staje się niezdolna do pracy),
- zmiana sytuacji dziecka – osiągnięcie pełnoletności z jednoczesnym podjęciem zatrudnienia (ewentualnie posiadaniem możliwości do jego podjęcia) – przy czym jeżeli dziecko zdecyduje się na kontynuowanie nauki, to generalnie rodzice obowiązani są do jego dalszego utrzymywania.
Decyzja o zwolnieniu z obowiązku płacenia alimentów lub zmianie ich wysokości uzależniona jest od szeregu czynników, które zawsze odnoszą się do konkretnej sytuacji, w jakiej znajduje się dziecko i rodzic zobowiązany do alimentacji.
Zwolnienie z płacenia alimentów a majątek dziecka
Jeśli majątek dziecka pozwala na pokrycie kosztów związanych z jego żywieniem, utrzymaniem mieszkania, zakupem środków higieny i odzieży, wydatkami na sport i kulturę oraz tak zwanym “kieszonkowym” – obowiązek płacenia alimentów może zostać uchylony. Pod pojęciem “majątku dziecka” rozumie się rzeczy takie jak:
- pieniądze,
- nieruchomości,
- mienie ruchome,
- inne prawa.
Dziecko może wejść w posiadanie wymienionych dóbr na skutek takich zdarzeń jak np.: dziedziczenie, obdarowanie, zdobycie nagrody majątkowej w konkursie czy zawodach sportowych.