Alimenty należy płacić do momentu, w którym dziecko nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Dla przykładu: kiedy ukończyło 18. rok życia, a przy tym nadal się uczy, obowiązek spoczywający na jednym z rodziców może zostać przedłużony.
Alimenty – do kiedy należy je płacić?
Obowiązek alimentacyjny rodziców wobec małoletnich dzieci w zasadzie nie jest ograniczony żadnym terminem. Zaś samo uzyskanie pełnoletności przez dziecko nie powoduje automatycznie wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego rodzica. W zdecydowanej bowiem większości osiemnastoletnie dziecko nadal pobiera naukę w szkole średniej i nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie. Nawet uzyskanie przez pełnoletnie dziecko różnych świadczeń np. z tytułu pracy zawodowej, renty inwalidzkiej, zasiłku dla bezrobotnych itp., nie zwalnia rodziców z obowiązku alimentacyjnego, jeżeli świadczenia te nie są dla dziecka wystarczające na pokrycie usprawiedliwionych potrzeb.
Z drugiej strony należy mieć na uwadze, że rodzice mogą wnosić o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, jeżeli wykażą, że dziecko posiada już odpowiednie możliwości zarobkowe bądź majątkowe by utrzymywać się samodzielnie.
Obowiązek alimentacyjny – jaki jest jego cel?
Celem obowiązku alimentacyjnego jest zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb dziecka – takich jak wyżywienie, mieszkanie, edukacja, opieka zdrowotna czy ubranie, ale również zapewnienie odpowiedniego odpoczynku (wyjazdy, ferie, wakacje, kino itp.) oraz pozwolenie mu na rozwijanie jego umiejętności i zdolności (np. zajęcia pozalekcyjne).
Celem alimentacji jest również zapewnienie dziecku warunków odpowiadających stopie życiowej rodziców. Co do zasady zatem im większy majątek i dochody ma rodzic, tym wyższe będą alimenty. Co więcej w zależności od dochodu rodzica inaczej mogą wyglądać usprawiedliwione potrzeby dziecka.