Spółka komandytowa to rodzaj spółki osobowej. Charakteryzuje ją to, że należą do niej dwie kategorie wspólników, których zasadnicza różnica dotyczy ich zakresu odpowiedzialności za zobowiązania spółki oraz uprawnień związanych z prowadzeniem jej spraw i reprezentacji.
Spis treści
ToggleSpółka komandytowa – dla kogo?
Spółka komandytowa może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają konkretny pomysł na biznes – natomiast nie dysponują środkami finansowymi, jakie mogłyby zainwestować w działalność. Z drugiej strony stanowi formę lokaty kapitału. Pierwsza grupa wspólników, zwana komplementariuszami, prowadzi sprawy spółki i reprezentuje ją na zewnątrz. Ponadto odpowiada za zobowiązania spółki również całym swoim majątkiem osobistym. Z kolei odpowiedzialność drugiej grupy wspólników – komandytariuszy jest ograniczona. Odpowiadają oni jedynie do wysokości sumy komandytowej, którą to wysokość dla każdego z nich odrębnie określa umowa spółki.
Umowa spółki komandytowej wymaga każdorazowo formy aktu notarialnego.
Spółka komandytowa – co warto wiedzieć?
Obecnie, atrakcyjność spółek komandytowych w obrocie znacznie spadła. Spowodowane to było nałożeniem na spółkę komandytową od 2021 roku podatku CIT. W praktyce zrównało to opodatkowanie tej spółki z opodatkowaniem, z jakim mamy do czynienia w spółkach kapitałowych.