Podział domu po rozwodzie może polegać zarówno na decyzji o jego sprzedaży i podziale uzyskanych środków, jak i przekazaniu nieruchomości jednej ze stron – przy jednoczesnym zobowiązaniu do spłaty ekwiwalentu małżonkowi, który ma opuścić dom lub też obejmować tak zwany “podział fizyczny”, czyli dzielić nieruchomość na odrębne, samodzielne części.
Podział domu po rozwodzie – co warto wiedzieć?
Nie zawsze dom czy mieszkanie, w którym wspólnie zamieszkiwali małżonkowie w trakcie małżeństwa będzie podlegał podziałowi po orzeczeniu rozwodu. Wiele zależy bowiem od tego, z jakich środków została zakupiona nieruchomość, czy zakup miał miejsce przed czy po zawarciu związku małżeńskiego, czy w przypadku domu – na czyim gruncie został on wybudowany. Kolejną ważną kwestią będzie ustrój majątkowy małżeński panujący w danym małżeństwie ponieważ on również może wpływać na to jakie składniki majątkowe będą w danym majątku.
W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego, który z małżonków lub oboje są właścicielami danej nieruchomości warto skonsultować się z radcą prawnym, który pomoże ustalić te kwestie.
Dom na kredyt po rozwodzie – kto musi spłacać?
Jeśli dom w jakim zamieszkiwali małżonkowie został zakupiony przy pomocy kredytu, który został wzięty na ich oboje – po rozwodzie zarówno jedna, jak i druga strona zobowiązana jest uiszczać raty hipoteki. Nawet jeśli w domu pozostanie jedna osoba – nie zawsze wiąże się to ze spłaceniem kredytu wyłącznie przez nią. Czasem małżonek, który nie zamieszkuje już w domu – również wnosi raty. Co istotne – sąd pozostawia kwestię spłat rat małżonkom, nie ingerując w nich ustalenia.
Dowiedz się więcej na temat podziału majątku wspólnego.