Zachowek po ojcu wynosi połowę wartości udziału spadkowego, które dziecko otrzymałoby dziedzicząc ustawowo. Jeśli jednak osoba uprawniona do zachowku jest trwale niezdolna do pracy bądź małoletnia – wówczas zachowek wyniesie dwie trzecie udziału spadkowego, który przypadłby danej osobie uprawnionej do zachowku, gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe.
Zachowek po ojcu – jak się o niego starać?
Jeśli dziecko zostało pominięte w testamencie, to co do zasady przysługuje mu roszczenie o zachowek. Przed wystąpieniem na drogę sądową, warto wystąpić z pisemnym wezwaniem do zapłaty skierowanym do spadkobiercy lub spadkobierców. W wezwaniu należy wskazać podstawę do wypłaty świadczenia oraz kwotę, o jaką się staramy. Jeśli wezwanie do zapłaty nie przyniesie oczekiwanego efektu – należy wówczas wnieść sprawę do sądu poprzez przygotowanie odpowiedniego pozwu.
Zachowek – jakie jest jego cel?
Celem zachowku jest zadośćuczynienie najbliższym zmarłego, którzy zostali pominięci w testamencie. Instytucja zachowku ma podłoże humanitarne – a on sam w sobie chroni interesy majątkowe najbliższych członków rodziny spadkodawcy. Instytucja zachowku występuje w wielu systemach prawa, poza Polską. Roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku przedawniają się po 5 latach od ogłoszenia testamentu.