Zdrada emocjonalna to zjawisko, które coraz częściej staje się przyczyną kryzysów małżeńskich, a w efekcie może nawet prowadzić do decyzji o rozstaniu. Choć nie zawsze wiąże się z fizyczną niewiernością, może być równie bolesna. Dowiedz się, na czym polega zdrada emocjonalna i czy może stać się ona przyczyną rozwodu.
Spis treści
ToggleCo to jest zdrada emocjonalna i na czym polega?
Kodeks rodzinny i opiekuńczy nie definiuje bezpośrednio pojęcia zdrady małżeńskiej. Jedynie art. 23 KRO zawiera zapis, zgodnie z którym: Małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli.
Jak wobec tego definiować zdradę? Tym mianem określa się wszystkie sytuacje będące naruszeniem wierności małżeńskiej. Jeśli jeden z małżonków dopuszcza się bliskich kontaktów z inną osobą, nie z małżonkiem – mowa tu na przykład o stosunku seksualnym – można mówić o zdradzie. W tym miejscu należy jednak podkreślić, że brak definicji prawnej nieco komplikuje całą sytuację. Sądy bowiem interpretują zdradę głównie na podstawie dotychczasowego orzecznictwa.
Co ważne, możemy mieć do czynienia nie tylko ze zdradą fizyczną, ale też emocjonalną. O ile zdrada fizyczna nie pozostawia wiele miejsca na wątpliwości, szczególnie jeśli jeden z małżonków dopuścił się kontaktów seksualnych z inną osobą, o tyle zdrada emocjonalna charakteryzuje się tym, że jest to bardziej złożona kwestia.
Z reguły za emocjonalną zdradę uznaje się wszystkie zachowania, które obejmują budowanie więzi emocjonalnych z inną osobą, brak lojalności wobec partnera, a także prowadzą do zerwania więzi i zaniedbywania emocjonalnego współmałżonka. Efektem jest brak intymności i więzi emocjonalnej między małżonkami. Oczywiście na niewierność emocjonalną mogą składać się różnorodne zachowania małżonka.
Problem zdrady emocjonalnej staje się coraz bardziej powszechny, między innymi z uwagi na rosnącą liczbę różnego typu kontaktów internetowych, które – choć nie zawsze prowadzą do kontaktów seksualnych – mogą sprzyjać budowaniu silnych więzi emocjonalnych.
Zdrada emocjonalna a rozwód – czy może być przyczyną rozstania?
Zdrada o charakterze emocjonalnym, choć nie zawsze wiąże się z fizycznym kontaktem z osobą trzecią, może być równie bolesna i destrukcyjna dla związku jak zdrada fizyczna. W kontekście prawnym, zdrada emocjonalna może stanowić przyczynę rozwodu, jeśli prowadzi do trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego. W takiej sytuacji sąd ocenia, czy relacja emocjonalna z osobą trzecią doprowadziła do zaniku więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej między małżonkami – co już może stanowić podstawę orzeczenia rozwodu.
Choć samo „uczucie” do innej osoby nie zawsze wystarcza, to utrzymywanie intensywnego, intymnego kontaktu z kimś spoza małżeństwa – szczególnie przy jednoczesnym zaniedbywaniu relacji z małżonkiem – może być uznane za zawinione przyczynienie się do rozkładu pożycia małżeńskiego. W praktyce zdrada emocjonalna coraz częściej pojawia się jako argument w sprawach rozwodowych, zwłaszcza gdy wywołuje silny kryzys zaufania i emocjonalnego bezpieczeństwa w małżeństwie.
Kiedy zdrada psychiczna może być przyczyną rozwodu?
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, zdrada może być przyczyną orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy jednego z małżonków. Co ważne, dotyczy to nie tylko zdrady fizycznej, ale też emocjonalnej. Należy jednak mieć na względzie, że w każdej sytuacji powód ma obowiązek udowodnienia przed sądem winy współmałżonka.
Jeśli zdrada emocjonalna jednego z małżonków ma długotrwałe konsekwencje, objawiające się między innymi rozkładem więzi i pożycia małżeńskiego, zerwaniem bliskich relacji między małżonkami czy cierpieniem jednego z małżonków, warto zastanowić się nad zakończeniem małżeństwa.
Oczywiście dla sądu znaczenie ma również to, czy nie ma żadnych szans na odbudowanie związku – w takim przypadku bowiem alternatywą może okazać się separacja. Jeśli jednak z powodu zdrady emocjonalnej małżonkowie są zdecydowani na zakończenie związku, najlepszym rozwiązaniem może okazać się rozwód.
Jak udowodnić zdradę emocjonalną przed sądem?
Udowodnienie zdrady przed sądem nigdy nie jest proste – szczególnie w sytuacji, gdy jest to zdrada emocjonalna. W pierwszej kolejności warto skonsultować się z prawnikiem rodzinnym w Warszawie lub innym mieście, który specjalizuje się w sprawach rozwodowych. Przeanalizuje on sytuację i określi, czy w danym przypadku istnieją przesłanki do rozwodu.
Jeśli uzna, że tak, doradzi również, w jaki sposób zgromadzić materiał dowodowy. Najważniejsze jest bowiem to, aby sąd nie miał żadnych wątpliwości, że rzeczywiście doszło do zdrady emocjonalnej i stała się ona przyczyną całkowitego rozpadu związku. Prawnik odpowie również na wszystkie pytania związane z rozwodem, na przykład o to, jak napisać pozew o rozwód czy o to, czy zdrada ma wpływ na podział majątku.
Skoro udowodnienie zdrady emocjonalnej przed sądem jest trudniejsze niż w przypadku zdrady fizycznej, powstaje pytanie, jak to zrobić. Kluczowe jest przedstawienie materiału dowodowego, który wskazuje na istnienie danej relacji i jej wpływ na rozpad małżeństwa. Dowodami mogą być między innymi wiadomości tekstowe, e-maile, zapisy z komunikatorów internetowych, zdjęcia, nagrania rozmów telefonicznych, a ponadto zeznania świadków – na przykład znajomych, członków rodziny czy współpracowników małżonka.
Celem jest wykazanie, że relacja z osobą trzecią miała charakter intymny, zażyły i wykraczała poza zwykłe koleżeństwo czy przyjaźń. Sąd bierze pod uwagę nie tylko treść przedstawionych dowodów, ale również ich kontekst i wpływ na relacje małżeńskie – w tym na pogorszenie kontaktów i utratę zaufania między małżonkami.
Warto jednak pamiętać o tym, że wszystkie zgromadzone materiały dowodowe powinny być zgodne z prawem. W przeciwnym wypadku powodowi mogą grozić konsekwencje prawne. I w tym przypadku przyda się więc pomoc doświadczonego prawnika, który określi, jakie materiały dowodowe nadają się do przedstawienia w sądzie, a z których może warto zrezygnować.
Kiedy zdrada emocjonalna nie wystarczy do rozwodu?
Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których zdrada emocjonalna, mimo że bolesna i prowadząca do kryzysu w małżeństwie, nie jest wystarczającą podstawą do orzeczenia rozwodu przez sąd. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy sąd uzna, że pożycie małżeńskie nie uległo jeszcze trwałemu i zupełnemu rozkładowi – czyli że istnieje realna szansa na odbudowę relacji. Jest to przesłanka negatywna rozwodu.
Sąd może nie orzec rozwodu również wtedy, gdy druga strona wybaczyła zdradę i małżonkowie podjęli próbę pojednania. Ponadto, jeżeli zdrada emocjonalna miała miejsce w sytuacji, gdy związek już wcześniej był osłabiony i relacje między małżonkami były znacznie zaburzone, sąd może stwierdzić, że nie była ona główną – a przede wszystkim jedyną – przyczyną rozpadu małżeństwa.
Ostateczna decyzja zależy od indywidualnych okoliczności sprawy oraz od oceny, czy nastąpił trwały rozkład więzi uczuciowej, fizycznej i gospodarczej między stronami.
Najczęstsze pytania o wpływ zdrady emocjonalnej na rozwód
Zdrada emocjonalna staje się coraz powszechniejszą przyczyną rozwodów. W związku z tym postanowiliśmy podsumować odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tym rodzajem zdrady, a także z jej wpływem na przebieg postępowania rozwodowego.
Na czym polega zdrada emocjonalna?
Choć zdefiniowanie zdrady emocjonalnej jest trudniejsze niż w przypadku zdrady fizycznej, można wyróżnić tutaj kilka konkretnych zachowań. Jeśli małżonek buduje trwałą, intymną relację z osobą spoza małżeństwa, a przy tym zaniedbuje swojego małżonka, może to wskazywać na zdradę emocjonalną. To z kolei może prowadzić do zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego.
Kiedy zdrada uczuciowa może być przyczyną rozwodu?
Zdrada emocjonalna, podobnie jak zdrada fizyczna, może stać się przyczyną rozpadu związku. Istotne jest tutaj wykazanie, że zdrada doprowadziła do trwałego i całkowitego rozpadu pożycia małżeńskiego i nie ma szans na to, aby relacja pomiędzy małżonkami została odbudowana.
Jak można udowodnić małżonkowi zdradę emocjonalną?
Udowodnienie zdrady małżeńskiej powinno opierać się na przedstawieniu materiałów dowodowych, takich jak nagrania, zapisy wymienianych wiadomości czy zeznania świadków. Materiał dowodowy powinien być dobrze przemyślany, ponieważ udowodnienie zdrady emocjonalnej jest bardzo trudne. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który specjalizuje się w tego typu sprawach.
Czy jeżeli moja żona pozostawała ze swoim kolegą z pracy w bardzo zażyłych relacjach, spędzali ze sobą także czas po pracy, to czy mam szansę na rozwód z jej winy?
W tym przypadku zależy, czy doszło do zdrady emocjonalnej żony. Tego typu sprawy rozwodowej są dość trudne, ponieważ należy wykazać w nich winę jednego z małżonków za rozpad małżeństwa. W tym celu warto przygotować dobry materiał dowodowy, który potwierdzi, że doszło do zdrady.
Czy to prawda, że sądy traktują zdradę emocjonalną jako mniej istotną od tej fizycznej?
Nie, zdrady niezależnie od tego czy emocjonalne czy fizyczne, jeżeli zostaną potwierdzone dowodami, jest są traktowane na równi jako przesłanki stanowiące o zawinionym rozkładzie pożycia tego małżonka, który się ich dopuścił.
Czy to prawda, że jeżeli już raz wybaczyłam mężowi zdradę, a on później znów mnie zdradził, to nie będę mogła w trakcie sprawy rozwodowej mówić o tej pierwszej zdradzie?
Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Odpowiedź będzie zależała od wielu czynników, przede wszystkim od tego, jaki czas upłynął od wybaczenia pierwszej zdrady, jak długo małżonkowie żyli później w zgodzie, czy obojgu zależało na pozostaniu w małżeństwie, itd.
Twój małżonek dopuścił się zdrady emocjonalnej? A może regularnie decyduje się na utrzymywanie zbyt licznych kontaktów z osobami spoza Waszego małżeństwa? Porozmawiaj z prawnikiem i dowiedz się, jakie są Twoje szanse na uzyskanie rozwodu w Warszawie – również z orzeczeniem wyłącznej winy współmałżonka.