Aby odpowiedzieć na przedstawione wyżej pytanie, należy ustalić, kiedy powstał dług i jaki panował ustrój majątkowy małżeński przed orzeczeniem separacji.
Separacja – kiedy chroni przed długami męża?
Samo orzeczenie separacji nie powoduje pełnej ochrony przed długami współmałżonka. Istotne będzie bowiem, kiedy dany dług powstał. Jeżeli powstał on jeszcze przed uprawomocnieniem się orzeczenia o separacji, a w małżeństwie panował ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej, to za dług będą odpowiadali oboje współmałżonkowie.
Jeżeli natomiast mąż zaciągnął dług po uprawomocnieniu się orzeczenia o separacji, to żona nie będzie już solidarnie z nim odpowiedzialna za dług.
Powyższe ma szczególne znaczenie w kontekście zobowiązań długoterminowych jak np. kredyty hipoteczne, które małżonkowie zaciągnęli wspólnie przed orzeczeniem separacji. Solidarna odpowiedzialność małżonków za te długi nie będzie automatycznie zniesiona po orzeczeniu separacji. Co więcej obie strony zobowiązane będą do wspólnej spłaty kredytu. Możliwe jest natomiast inne uregulowanie spłat pomiędzy małżonkami.