Po rozwodzie każdy z małżonków, który zmienił swoje nazwisko w związku z zawarciem małżeństwa, może powrócić do nazwiska noszonego przed jego zawarciem. Zmiana nazwiska po rozwodzie jest możliwa w ciągu 3 miesięcy od orzeczenia rozwodu lub później, ale już w ramach innej procedury. Jeżeli stajesz przed decyzją, czy zmienić nazwisko po rozwodzie, zapoznaj się z poniższym poradnikiem.
Zmiana nazwiska po rozwodzie – co o tym mówią przepisy?
Od decyzji przyszłych małżonków zależy, jakie nazwisko będą nosić po ślubie, a stosowne oświadczenie składają oni przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Zarówno zmiana nazwiska w następstwie ślubu, jak i zmiana nazwiska po rozwodzie zostały uregulowane w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Małżonek, który chce powrócić do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego, ma taką możliwość. Jak zmienić nazwisko po rozwodzie? Zasady są następujące:
- orzeczenie rozwodu musi być prawomocne – jeżeli małżonkowie nie zamierzają go zaskarżać, to uprawomocni się ono po 7 dniach od ogłoszenia;
- rozwiedziony małżonek musi złożyć oświadczenie o zmianie nazwiska – oświadczenie składa się przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego lub konsulem.
Powrót do nazwiska po rozwodzie jest możliwy w ciągu 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu.
Przygotowujesz się do zakończenia małżeństwa? Przeczytaj też: Jak napisać i złożyć pozew o rozwód?
Jak zmienić nazwisko po rozwodzie? Procedura krok po kroku
Zmiana nazwiska po rozwodzie budzi pewne wątpliwości. Osoby zdecydowane na powrót do nazwiska noszonego, zanim nastąpiło zawarcie małżeństwa, często zastanawiają się, jakie dokumenty będą potrzebne i czy procedura ta jest odpłatna. Odpowiedzi znajdziesz poniżej.
Czy po rozwodzie można zmienić nazwisko?
W kontekście zakończenia małżeństwa często pojawia się pytanie, czy po rozwodzie można zmienić nazwisko. Małżonek, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił dotychczasowe nazwisko, ma prawo powrócić do poprzedniego nazwiska, a zatem do nazwiska używanego przed zawarciem małżeństwa. To uprawnienie, z którego może on – ale nie musi – skorzystać.
Kwestia nazwiska po rozwodzie może być źródłem konfliktu między małżonkami. Na zmianę nazwiska w związku ze ślubem najczęściej decydują się kobiety. Powody są różne – tradycja czy względy prestiżowe (gdy nazwisko małżonka jest rozpoznawalne). Czy po rozwodzie trzeba zmienić nazwisko, gdy nalega na to były małżonek? Okazuje się, że nie.
Rozwiedziony małżonek samodzielnie decyduje, czy chce powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem – nie może mu tego nakazać były mąż czy była żona. Znaczenia nie ma również to, czy został on uznany winnym rozkładu pożycia małżeńskiego. Inaczej mówiąc, po rozwodzie można pozostać przy nazwisku byłego małżonka.
Przykład: Anna i Mariusz ustalili przed zawarciem małżeństwa, że Anna przyjmie nazwisko Mariusza. Małżeństwo nie trwało jednak długo – po 3 latach kobieta złożyła pozew o rozwód w Warszawie. Po rozwodzie były mąż Anny nalegał, aby powróciła ona do nazwiska panieńskiego. Anna wiedziała, że przez pewien okres od orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony może wrócić do poprzedniego nazwiska w ramach uproszczonej procedury. Nie zdecydowała się jednak na taki krok.
Gdzie można zmienić nazwisko po rozwodzie?
Jeżeli zastanawiasz się, gdzie można zmienić nazwisko po rozwodzie, to możliwości są dwie – nazwisko po rozwodzie można zmienić w urzędzie stanu cywilnego lub konsulacie. Drugie rozwiązanie przewidziane zostało z myślą o osobach przebywających poza granicami Polski. Oświadczenie o zmianie nazwiska można złożyć w dowolnym urzędzie stanu cywilnego. Nie musi to być zatem ten urząd, w którym został zawarty związek małżeński.
Co musi zawierać wniosek o zmianę nazwiska po rozwodzie?
Wniosek o zmianę nazwiska po rozwodzie, a właściwie wniosek o przyjęcie oświadczenia o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, to prosty dokument. Podaje się w nim swoje dane – imię i nazwisko, adres oraz serię i numer dowodu osobistego wraz z nazwą organu, który go wydał. Należy też wskazać, kiedy i gdzie małżeństwo zostało zawarte oraz który sąd je rozwiązał. Wzory takich wniosków można znaleźć m.in. na stronach internetowych urzędów gmin.
Oświadczenie o zmianie nazwiska po rozwodzie to nie wszystko – kierownik urzędu stanu cywilnego czy konsul poprosi również o dokumenty. Jakie dokumenty będą potrzebne do zmiany nazwiska po rozwodzie? Oto ich lista:
- dokument tożsamości – do okazania;
- dowód uiszczenia opłaty skarbowej lub konsularnej – zmiana nazwiska wiążę się z opłatą;
- odpis prawomocnego wyroku rozwodowego – gdy oświadczenie jest składane przed konsulem.
Akt małżeństwa nie jest potrzebny. Przyda się jednak podczas wypełniania wniosku o zmianę nazwiska po rozwodzie.
Ile trwa zmiana nazwiska po rozwodzie?
Złożenie kompletu dokumentów u kierownika urzędu stanu cywilnego spowoduje, że z tej czynności zostanie sporządzony protokół – oświadczenie złożone w urzędzie zadziała od razu. Również konsul przyjmuje oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem związku małżeńskiego.
Ile kosztuje zmiana nazwiska po rozwodzie?
Zmiana nazwiska po rozwodzie wiąże się z opłatą. Ile kosztuje zmiana nazwiska po rozwodzie? 11 zł musi zapłacić osoba, która oświadczenie o zmianie nazwiska po rozwodzie składa w urzędzie stanu cywilnego. Jeżeli takie oświadczenie jest składane w konsulacie, opłata jest wyższa i wynosi 50 euro.
Ile jest czasu na zmianę nazwiska po rozwodzie? Ważne terminy
Sprawy rozwodowe w Warszawie, podobnie jak w innych miastach, często są wyczerpujące dla małżonków – zwłaszcza gdy pozostają oni w konflikcie. Tymczasem na zmianę nazwiska po rozwodzie nie ma wiele czasu – zaledwie 3 miesiące. Co w sytuacji, gdy rozwiedziony małżonek nie zdąży złożyć oświadczenia? Straci taką możliwość – terminu nie można przywrócić. Jednak wciąż pozostaje administracyjna zmiana nazwiska po rozwodzie.
Jak zmienić nazwisko po rozwodzie po upływie 3 miesięcy? Należy złożyć wniosek do urzędu stanu cywilnego, w którym został sporządzony akt urodzenia lub małżeństwa wraz z uzasadnieniem (jak przy zmianie imienia). W uzasadnieniu można powołać się na upływ terminu zmiany nazwiska po rozwodzie. Procedura administracyjna wiąże się też z opłatą (37 zł) za wydanie decyzji.
Czy warto zmienić nazwisko po rozwodzie?
Nie masz pewności, czy warto zmienić nazwisko po rozwodzie? To indywidualna decyzja rozwiedzionego małżonka – konieczne jest zatem rozważenie argumentów za i przeciw. Jakie mogą być przesłanki do zmiany nazwiska? To choćby:
- chęć definitywnego odcięcia się od byłego partnera – zmiana nazwiska jest symbolem rozpoczęcia nowego etapu życia;
- względy emocjonalne – gdy byli małżonkowie i ich rodziny pozostają w bardzo złych stosunkach.
Jednocześnie niektóre osoby, które zastanawiają się co z nazwiskiem po rozwodzie, decydują się na pozostanie przy nazwisku byłego małżonka. Dlaczego? Często wymieniane argumenty to:
- mniej formalności związanych z wymianą dokumentów – zwłaszcza gdy dotyczą one wykształcenia, uprawnień czy prowadzonej firmy;
- prowadzenie działalności gospodarczej – szczególnie wówczas, gdy osoba rozwiedziona zainwestowała wiele czasu i wysiłku w stworzenie marki osobistej;
- względy praktyczne – gdy dzieci noszą nazwisko byłego małżonka.