Zakładanie i rejestracja spółek Warszawa
Co do zasady wszystkie spółki mogą być zawiązane przez co najmniej dwóch wspólników. Wyjątkami od tej zasady są jednoosobowe spółki: z o.o., akcyjne lub proste spółki akcyjne. Na rynku największą popularnością cieszy się spółka z o.o., ze względu na ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Jej wspólnicy nie odpowiadają bowiem majątkiem prywatnym, ale do wysokości wniesionego wkładu.
Kancelaria Prawna Szeffner Wspólnicy od lat wspiera Klientów w procesie zakładania i rejestracji spółek w Warszawie. Nasi Klienci cenią nas za efektywną i skuteczną pomoc prawną, a nasze bogate doświadczenie w dziedzinie obsługi prawnej firm niejednokrotnie ustrzegło naszych klientów przed błędnymi decyzjami.
Zakładanie spółki w Warszawie – w czym możemy Ci pomóc ?
Rejestracja spółki w Warszawie to jeden z ostatnich kroków w procesie jej zakładania. Jednak to czynności, które poprzedzają złożenie wniosku do KRS, są kluczowe, a podjęte na tym etapie decyzje niejednokrotnie mogą zadecydować o powodzeniu całego przedsięwzięcia. Dlatego też warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej już na początkowym etapie zakładania spółki. Profesjonalną pomoc zapewniają prawnicy z Kancelarii Prawnej Szeffner Wspólnicy, którzy:
- pomagają wybrać rodzaj spółki – decyzja powinna być uzależniona zarówno od pomysłu na biznes, jak i akceptowalnego przez każdego wspólnika poziomu odpowiedzialności za zobowiązania;
- przygotowują treść umowy spółki i innych niezbędnych dokumentów – umowa spółki jest kluczowym dokumentem, jaki w założeniu przez lata na pozwolić wspólnikom na bezproblemowe wykonywanie ich praw i obowiązków w spółce. Dlatego jej przygotowanie przez doświadczonego radcę prawnego, specjalizującego się w prawie spółek jest nieocenione. Bazowanie bowiem na powszechnie dostępnych w Internecie wzorcach umów spółek jest niewystarczające i bardzo często kończy się w ten sposób, że zaledwie kilka tygodni lub miesięcy po zarejestrowaniu spółki, konieczne jest wprowadzenie do umowy zmian, a wspólnicy, zamiast skoncentrować całą swoją uwagę na prowadzonej działalności gospodarczej, tracą czas na dokonywanie niezbędnych formalności.
Współpraca z prawnikami, którzy są doskonale zorientowani w przepisach korporacyjnych, najczęściej nie kończy się z chwilą założenia spółki w Warszawie, a wspólnicy korzystają ze wsparcia prawnego podczas całego okresu prowadzenia działalności. W tym celu nasza Kancelaria oferuje dedykowaną usługę – obsługa prawna firm.
Rejestracja spółki w Warszawie przy wsparciu prawnika
Proces złożenia i rejestracji spółek przy wsparciu prawnika z naszej Kancelarii przebiega w następujący sposób:
- konsultacja – jest to pierwsze spotkanie radcy prawnego z przyszłymi wspólnikami, w trakcie którego omawiana jest szczegółowo przyszła działalność gospodarcza oraz ryzyko z nią związane. Na tym etapie dobieramy najlepszą formę prawną dla przyszłej działalności oraz ustalamy z przyszłymi wspólnikami ich oczekiwania co do poszczególnych postanowień w umowie spółki;
- projekt umowy spółki – po spotkaniu z przyszłymi wspólnikami, nasi radcowie prawni przygotowują projekt umowy spółki z uwzględnieniem założeń omówionych z Klientem oraz dobierają poszczególne rozwiązania ustawowe, które w największym stopniu odpowiadać będą charakterystyce działalności gospodarczej, jakiej planują się podjąć przyszli wspólnicy;
- zawarcie umowy spółki – wspólnicy podpisują przygotowany przez prawnika projekt umowy, a także inne wymagane dokumenty, niekiedy jak np. w przypadku spółki z o.o. dodatkowo powołują zarząd;
- rejestracja spółki w KRS – po podpisaniu umowy przez wspólników, nasi prawnicy zajmują się procedurą związaną z rejestracją spółki w KRS. Należy pamiętać, że obecnie każda nowa spółka może być zarejestrowana wyłącznie w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu PRS KRS.
Z radcą prawnym można też skonsultować planowane zmiany w KRS w Warszawie czy przekształcanie spółek.
Pomożemy założyć i zarejestrować spółkę w Warszawie!
Chociaż w Polsce rejestracja spółki z o.o. cieszy się największym zainteresowaniem, nasi prawnicy oferują pomoc również przy zakładaniu innych rodzajów spółek:
- rejestracja spółki cywilnej – spółkę cywilną wybierają osoby, które mają pomysł na biznes, ale chcą uniknąć formalności, jakie pojawiają się choćby przy spółce z o.o.;
- rejestracja spółki jawnej – spółka jawna to dobry wybór, gdy wspólnicy obdarzają się zaufaniem i planują prowadzić działalność na niewielką skalę i o stosunkowo niewielkim ryzyku;
- rejestracja spółki komandytowej – spółka komandytowa może być dobrą opcją dla wspólników, którzy chcą ograniczyć odpowiedzialność jednego z nich;
- rejestracja spółki partnerskiej – spółka partnerska jest rozwiązaniem dedykowanym osobom wykonującym wolne zawody, np. architektom czy lekarzom.

Najczęściej zadawane pytania o zakładanie i rejestrację spółek w Warszawie
Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się w rozmowach z prawnikami pytania o rejestrację spółek w Warszawie.
Jak wygląda proces rejestracji spółki w Warszawie?
Proces rejestracji spółki jest kilkuetapowy. W przypadku spółki z o.o. wspólnicy najpierw podpisują umowę spółki, później wnoszą kapitał zakładowy, powołują zarząd i dopiero następnie składają wniosek o wpis spółki do rejestru. Przedstawiona procedura może być rozszerzona o dodatkowe czynności, które wynikają z decyzji podjętych przez wspólników. Stąd też bardziej szczegółowe informacje o procesie rejestracji spółki w Warszawie można uzyskać podczas indywidualnych konsultacji z prawnikiem.
Jakie dokumenty są potrzebne do założenia spółki w Warszawie?
Lista dokumentów potrzebnych do założenia, a następnie zarejestrowania spółki w KRS będzie się różnić w zależności o rodzaju spółki. Niewątpliwie jednak zawsze konieczne jest przygotowanie umowy spółki, w przypadku spółek osobowych stosownych oświadczeń wspólników dotyczących reprezentacji lub jak w przypadku spółki z o.o. powołania zarządu, czy rzadziej rady nadzorczej.
Ile trwa rejestracja spółki w Warszawie?
Czas potrzebny na rejestrację spółki zależy głównie od dwóch czynników: poprawności formalnej wniosku i obłożenia pracą danego sądu rejestrowego. Na pierwszą kwestię wspólnicy mają wpływ – mogą skorzystać ze wsparcia kancelarii prawnej, która zadba o jakość składanego wniosku. Jeżeli chodzi o czas, to rejestracja spółki w Warszawie może trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Szybciej można zarejestrować spółkę w systemie S24, ale w tym przypadku należy pamiętać, że wspólnicy nie mogą w sposób dla nich najkorzystniejszy sformułować umowy spółki, bowiem korzystają wyłącznie z szablonów przygotowanych przez ustawodawcę.
Ile kosztuje zarejestrowanie spółki w Warszawie?
Na koszt rejestracji spółki składa się kilka opłat. Wymienić można choćby opłaty rejestracyjne, koszt pomocy prawnej i podatek PCC. W przypadku spółki z o.o. koszty rejestracyjne w Warszawie wynoszą 350 zł lub 600 zł.
Radcowie prawni z naszej Kancelarii od lat wspierają przedsiębiorców, począwszy od założenia i rejestracji spółki w KRS, po bieżącą obsługę prawną w razie konieczności zmiany umowy spółki, zarejestrowania zmian w KRS, a także m.in. w razie sprzedaży udziałów w spółce z o.o. czy zbycia ogółu praw i obowiązków w spółkach osobowych. Zapraszamy do kontaktu.